Hemoroit İçin Tavsiyeler Ender Saraç

15 Nisan 2012 Yazan  
Kategori Ender Saraç

HEMAROİT iÇİN KULLANILABİLECEK ÜRÜNLER  ENDER SARAÇ

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroit hastalığı aslında bir cins varis plağıdır. Hemoroite yol açabilecek nedenler arasında uzun süre oturmaktan, fazla acılı yemeye, kabızlıktan, yoğun strese kadar çeşitli nedenler sayılabilir

Bitkisel Tedaviler :gotu kola, aloe vera, rutin biyoflavonoidi ve bazı ayurveda tabletleri genel varis eğilimini azaltarak yararlı olabilir.

Bitki Çayları : kuşburnu ve kök zerdeçaldan karışım çay yapıp içmek ay­rıca günde en az2 litreılık sıvı içmek bu konuda çok faydalıdır.

Baharatlar : Kara halle, yoğun burucu özelliğinden dolayı özellikle he- moroitte çok faydalıdır. Kara haileyi tüketebilmek için, çekirdekleri, teflon tavada çok az miktarda sıvıyağla sürekli karıştırıp yavaşça ka­vurmak gerekir. Son derece buruk bir tadı olan kara halle ağza alındı­ğı andan itibaren büziiştürmeye başlar.

Yemeklerden sonra günde 2-3 kez, 1 adet kavrulmuş kara halle çekir­değini çiğneyip yutmak hemoroite karşı tedavide ve korunmada olduk­ça yararlıdır.

Ayrıca baharatlardan toz zerdeçal da, hem hemoroit kanamalarını azaltır hem de hemoroitin oluşmasını veya ilerlemesini önler. Tüm acı baharatlar, hemoroitin oluşumunu ve kanama riskini artırır. Bu neden­le her türlü acı baharattan kaçınmak gerekir. Genelde hemoroite olum­lu etkileri olabilecek baharatlar arasında nane, safran, dereotu, biberi­ye, kişniş, tarçın, kakule, gülsuyu sayılabilir.

Beslenmede Dikkat Edilmesi gerekenler : Fazla miktarda kırmızı et, katı ve kuru yiyecekler, acılı, baharatlı besinler ile aşırı asitli içeceklerden kaçınmak gerekir. Beslenmede özellikle sulu, ılık, lifli, çeperli gıdalar, meyve kompostoları, yulaf ezmesi, müsli, sulu ayran, kuşburnu marme­ladı, sebze çorbası, zeytinyağlı sebze yemekleri gibi besinlerin tüketil­mesi çok yararlıdır.


Hemoroit için Yararlı Bir  Dıştan Uygulama : Normal kuşburnu meyvesi kaynatılır ve lapa yapılır ve ılıyınca, bir avuç dolusu kadar alınır, kalça hafifçe iki yana doğru açılarak makat bölgesine konur ve bir tülbent ya da petle kapatılıp 15-20 dakika kadar hafifçe üzerine oturulur. Daha sonra tülbent ya da pet kaldırılır vc normal ılık suyla durulanılır. Ayrı­ca ılık suyun içerisine papatya, biberiye, ısırgan ve kuşburnudan birer parça kaynatılıp 20 dakika kadar ılık suya oturma banyosunun yapıl­masının da hemoroitten korunmaya yardımı vardır.

115 views

  • YUKARI
  • Slideshow by webdesign