Hamilelikte İkinci Üç Aylık Dönem 2 Trimster Dönemi Merak Edilenler

16 Mart 2013 Yazan  
Kategori Hafta Hafta Hamilelik

HAMİLELİKTE İKİNCİ ÜÇ AYLIK DÖNEM

2. TRİMESTER

FİZİKSEL DEĞİŞİKLİKLER ve BELİRTİLER

Ağrılar ve

Yanmalar

Cilt değişiklikleri

Kabızlık

Anemi

Kilo artışı

BEBEKLE İLGİLİ ÖNEMLİ NOKTALAR

SIK GÖRÜLEN BELİRTİLER

Vajinal akıntı ve enfeksiyonlar Aşerme

SIK SORULAN SORULAR

İkinci üç aylık dönem gebeliğin 13. haftası ile 27. haftası arasındaki dönemdir. “Altın dönem” olarak da adlandırılan bu dönemde gebeliğin başlangıcındaki yan etkiler azalmış buna karşın son üç aydaki rahatsızlıklar ise henüz başlamamıştır. Bu dönemde bulantınız azalmıştır, uykularınız düzelmiştir ve enerjiniz yerine gelmiştir. Aynca bu dönemde bebeğiniz size gerçek gibi gelmeye başlamıştır. 12 haftalıkken doktorunuz bebeğin kalp atışlarım duyabilir ve 16 – 20. haftalar arasında bebeğin ilk hareketlerini hissedebilirsiniz.
4-5. aylarda artık karnınız yavaş yavaş belirmeye başlamıştır. Gardrobunuzu değiştirmenin, gelen bebeğiniz için evde planlar yapmanın zamanı gelmiştir. İkinci üç aylık dönem bu kadar problemsiz bir dönem de değildir.

Yeni belirtiler bu dönemde de sık görülür. Hangi belirtilerin normal olduğunu okudukça göreceksiniz.

HAMİLELİKTE OLUŞAN AĞRILAR ve YANMALAR

İkinci üç aylık dönemde uterusun genişliğinde hızlı artışı fark edeceksiniz. 27. haftanın sonunda bebek 12 haftalıktakinden 4 kat daha büyük olacaktır. Uterus büyürken, vücudunuzun içinde o bölümde olan diğer organlar normal yerlerinden birazcık uzaklaşacaklardır. Bu nedenle bu organları tutan kas ve liflerde aşın gerilme olacaktır. Bütün bu büyüme ve gerilme anne adayını rahatsız edebilir. Bu dönemde görülen ağrı ve yanmaların esas nedeni uterusun ağırlığı ve genişliğindeki artış ve gebelik hormonlarıdır.


HAMİLELİKTE SIRT AĞRISI

SEBEBİ NEDİR ?

Gebelik sırasında kalça bölgenizdeki kemiklerin arasındaki eklemler yumuşayıp gevşerler.

Bunlar doğum sırasında bebeğin bu bölgeden geçebilmesi için bir hazırlıktır. Bu dönemde, uterusunuzun ağırlığı artar ve ağırlık merkezinin yeri değişir. Bunun sonucu olarak zamanla ve belki hiç farkında olmadan, vücut şekliniz ve yürüme şekliniz değişir. Ağırlık merkezindeki değişiklikleri kompanse etmek için yapılan bu değişiklikler de sırt ağrılarına neden olur. Sırt ağrısına neden olan bir başka faktör ise karın bölgesindeki kasların hafif de olsa ayrılmasıdır.

NE YAPABİLİRİM?

Sırt ağrısını azaltmak için, oturmanıza, kalkmanıza ve yürümenize dikkat etmelisiniz.

Doğru duruş egzersizleri yapın, omuzlarınız geride durun.

Uzun süre ayakta kalacaksanız, bir ayağınızı yerden fazla yüksekte olmayan iskemleye dayayın.

Bacaklarınız hafif yukarıda oturun ve bacak bacak üzerine atmayın

Ağırlığı doğru kaldırın. Dizlerinizin üzerine oturun ve ağırlığı beliniz dik olacak şekilde kalçanızı (sırtınızı değil) yukarı kaldırarak alın.

Ani yakalama hareketleri yapmayın veya kolunuzu aniden başınızın üstüne kaldırmayın

Yatarken veya dinlenirken dizleriniz ve kalçalarınız kıvrımlı şekilde, bir tarafa bakacak şekilde yatın. Dizlerinizin arasına ve karnınızın altına minder yerleştirin. Bu pozisyon alt sırt bölgesindeki basına ortadan kaldıracaktır.

Karın bölgenizdeki kasları güçlendirmek için yapılan egzersizler sırt ağrısının azalmasına yardıma olacaktır.

YAZIMIZIN DEVAMINI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

689 views

  • YUKARI
  • Slideshow by webdesign